KONTAKT      BLOG

ŚWIATOWY DZIEŃ PRZYTULANIA

31 stycznia 2017

31 stycznia to światowy dzień przytulania.

 

Przytulanie to samo zdrowie. Nie tylko wspomaga odporność organizmu, ale również zmniejsza ryzyko chorób serca oraz niweluje objawy stresu. Potwierdzają to prowadzone od lat 80-tych ubiegłego wieku badania naukowe. 

W Japonii można wynająć dublera - osobę, która np. pojedzie za nas odwiedzić dziadków. Taki dubler najpierw uzyskuje o nas i naszych dziadkach maksimum informacji, a następnie odwiedza ich w naszym imieniu, żeby po prostu posiedzieć i porozmawiać.  W Kanadzie i USA można wynająć usługi przytulania, a nawet pakiety: przytulanie, pocieszanie i masaż. Według naukowców takie ekscentryczne zachowania wymownie mówią nam o kierunku, w jakim zmierza nasza kultura. Jeżeli nic się nie zmieni w stylu życia, tak będzie wygladała nasza codzienność w przyszłości. 

Deficyt bliskości

Co się dzieje, że bliskość staje się deficytowa? 

Zmienia się świat wokół nas. Żyjemy coraz szybciej, nie mamy czasu. Bliskości, zwykłej życzliwości i solidarności, brakuje nam nie tylko w życiu prywatnym ale też w pracy, w życiu publicznym i społecznym. Wystarczy spojrzeć na politykę (bez komentarza). Albo co byłoby, gdyby w Polsce nie było żadnego systemu podatkowego, a każdy płaciłby tyle, na ile go stać i jaką kwotą mógłby podzielić się z innymi? Ile wyniosłyby podatki? 

Eksperymenty psychologiczne F. Zimbardo pokazują, ze nasze działania i zachowania w dużej mierze zależą od struktur, w których funkcjonujemy. W zachodniej kulturze dominuje rywalizacja i konkurencja. Badacze relacji rodzinnych mówią, że coraz więcej strategii ekonomicznych stosujemy również do relacji intymnych, prywatnych. Próbujemy przeliczać czas spędzony z innymi ludźmi, samospełnienie i inne wartości na wartość ekonomiczną. Nie dajemy rady utrzymywać relacji z tyloma osobami, z iloma chcielibyśmy. Dlatego stosujemy strategię wyboru tego „co nam się opłaca”. Uważa się, że pozostałą jeszcze ostoją bezinteresownego przytulania się jest relacja z dzieckiem. W nią nie wkradły się strategie ekonomiczne. 

Naukowcy zajmujący się relacjami w internecie zauważyli, że wraz z rozwojem komunikacji internetowej, ludzie nieustannie czekają na „kogoś lepszego”. Wydaje nam się, że ludzi wokół jest mnóstwo, że są łatwo dostępni i pewnie pojawi się ktoś lepszy, bardziej się dla nas nadający. I tak czekając na lepsze, wiele osób czuje się samotnych. Brakuje im bliskości, czy choćby pomilczenia z kimś bliskim.To z tej potrzeby wzięła się moda na „slow” life, food, etc. 

Ogłaszanie takich nietypowych świąt jest symptomatyczne - mówimy światu i ludziom o tym, czego nam brakuje. Wyrównujemy w ten sposób deficyty i czujemy się szczęśliwsi. Zachęcamy Was do okazywania ciepła, bliskości i przytulania się nie tylko od święta. Bo to fantastyczne uczucie !

 

 

© 2015 Be Well | Created by wronski desing