KONTAKT      BLOG

ENERGIA DO WSZYSTKIEGO, CO PRZYNIESIE DZIEŃ

12 kwietnia 2017

"Mam energię do wszystkiego, co przyniesie dzisiejszy dzień". Jak często możesz sobie tak powiedzieć?

 

W codziennym życiu nieustannie przemieszczamy się pomiędzy strefami energetycznymi naszego organizmu. Niestety zazwyczaj dzieje się to nieświadomie i zbyt często wpadamy do strefy przetrwania, zamiast działać optymalnie w strefie wyników…

 

 

Strefa wyników (performance zone)

To strefa, w której osiągamy najlepsze wyniki pracując nad określonymi zadaniami i dążąc do realizacji wyznaczonych celów. W tej strefie kipimy wysoką i pozytywną energią do działania.

Strefa przetrwania (survival zone)

To strefa do której wpadamy reaktywnie po tym, jak zbyt długo przebywamy w strefie wyników bez wystarczającej regeneracji. Charakteryzują ją odczucia typowe dla reakcji „walki-ucieczki”: irytacja, złość, zaniepokojenie, samokrytycyzm. Przebywanie tutaj jest korzystne w wyjątkowych sytuacjach - kiedy walczymy o przetrwanie. Jednak w codziennym życiu jest destrukcyjne.

Strefa wypalenia (burnout zone)

To strefa wymuszonego „dochodzenia do siebie” po tym, jak całkowicie wydrenowaliśmy się z energii. To mocny znak ostrzegawczy. Sygnał, że nie jest dobrze i konieczne jest działanie, a może nawet pomoc specjalisty.

Strefa odnowy (reneval zone)

To strefa do której chętnie wpadamy, gdy nasze zasoby energetyczne się kurczą, kiedy potrzebujemy się zregenerować. W pracy powinniśmy świadomie przebywać w tej strefie mniej więcej co 90 minut.

 

Cała sztuka zarządzania swoją energią polega na tym, aby jak najczęściej i najdłużej przebywać w prawej górnej ćwiartce „high positive”, w strefie wysokich wyników. Tam mamy najlepsze wyniki i największą satysfakcję z życia. Osiąga się to poprzez świadome i płynne przechodzenie pomiędzy strefą wysokich wyników i strefą odnowy. A najważniejsze jest to, że można się tego nauczyć. To zestaw prostych codziennych umiejętności i rytuałów, których sukces tkwi w wiedzy, systematyczności i regularności powtórzeń. (więcej: pigułki energii)

Jeżeli chcesz pomóc pracownikom w lepszym zarządzaniu swoją energią, skontaktuj się z nami.

Pomożemy Ci to osiągnąć.

 

Tekst: Aleksandra Leśniańska

wieloletnia Dyrektor i Członek Zarządu ds. HR, Certyfikowana Specjalistka Corporate Wellness

 

 

© 2015 Be Well | Created by wronski desing