KONTAKT      BLOG

II Narodowy Kongres Żywieniowy - Warszawa

27 stycznia 2017

Tematyką tegorocznego kongresu, w którym brałam dzisiaj udział, była żywność i żywienie w prewencji i leczeniu chorób. Szczególną uwagę poświęcono nowotworom, choć główne czynniki ryzyka, które wywołują raka, przyczyniają się również do występowania innych chorób cywilizacyjnych.

 

 Przede wszystkim podsumowano stan wiedzy światowej na temat prewencji i leczenia nowotworów złośliwych. W szczególności omówiono aktualną wiedzę o mechanizmach, poprzez które nieprawidłowe żywienie i niska aktywność fizyczna zaburzają stan odżywienia. Co z kolei prowadzi do rozwoju raka, zmniejszenia skuteczności leczenia i szans na pełne wyleczenie. A w przypadku wyleczenia – istotnie zwiększa ryzyko ponownego zachorowania na inny nowotwór.

Czołowe czynniki ryzyka nowotworów związane z żywieniem to:

1. nadwaga i otyłość

2. brak lub niedostateczna aktywność fizyczna

3. nadmierne spożywanie mięsa przetworzonego, które jest rakotwórcze (oraz mięsa czerwonego, które zostało zidentyfikowane jako prawdopodobnie rakotwórcze i zaliczone do grupy ryzyka)*

4. Niskie spożycie błonnika, warzyw i owoców – naukowo potwierdzone działanie prewencyjne.

 

Co uratowało setki tysięcy Polaków przed zachorowaniem na raka?

Na świecie stale rośnie zachorowalność na raka. Tymczasem w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu rysuje się pozytywny trend obniżania zachorowalności na niektóre nowotwory. Skąd to się bierze? Badania Instytutu Żywności i Żywienia wskazują na znaczącą rolę zmian w żywieniu Polaków. Po transformacji ekonomicznej, model żywienia przeciętnego obywatela Polski zmienił się korzystnie: wzrosło spożycie warzyw i owoców, większa jest zawartość wit.C w diecie, zmniejszyło się spożycie mięsa czerwonego, spadł udział tłuszczów zwierzęcych, wyraźnie obniżyło się spożycie soli, wzrosła zawartość w diecie wit.D.

Tym pozytywnym zmianom towarzyszą niestety negatywne trendy: wzrost spożycia alkoholu, spadek spożycia produktów mlecznych i wapnia, spadek spożycia produktów zbożowych, wzrost udziału tłuszczów ogółem w diecie i bardzo małe spożycie ryb. Towarzyszy temu rosnąca częstość występowania nadwagi i otyłości oraz mała aktywność fizyczna Polaków.

Duże znaczenie prewencyjne chorób cywilizacyjnych, w szczególności nowotworów, może mieć prawidłowa dieta i zdrowy styl życia. Dlatego cieszy, że w tym miesiącu otwarto przy Instytucie Żywności i Żywienia Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ). Jego główną misją będzie nowoczesna edukacja społeczna na temat zdrowego stylu życia, która dotrze do różnych grup wiekowych i społecznych w kraju. Doczekaliśmy się w Polsce profesjonalnej instytucji, w której pracują oddani ludzie z misją, która w praktyczny sposób będzie uczyć nas jak żyć długo, a co najważniejsze w zdrowiu! Do tej pory widziałam takie organizacje jedynie na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych, gdzie ich rola w systemie opieki zdrowotnej poprzez wyznaczanie standardów, wsparcie merytoryczne i edukacyjne, jest nieoceniona. Mam nadzieję, że podobnie już niedługo rozwinie się NCEŻ.

Zachęcam jeszcze do zapoznania się z nową piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.

 

*stanowisko ekspertów IARC (International Agency for Research on Cancer).

© 2015 Be Well | Created by wronski desing